Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze które pozwala na uzyskanie ciepłej wody użytkowej oraz zasilanie centralnego ogrzewania – obie te funkcje mogą być realizowane jednocześnie. Pompa ciepła używa energii elektrycznej aby transferować do wnętrza budynku ciepło pochodzące z gruntu lub atmosfery. Oznacza to, że nawet do 75% energii oddanej przez pompę jest za darmo. Systemy grzewcze pracujące w oparciu o pompy ciepła są zdecydowanie tańsze w użytkowaniu od systemów opartych na wyłącznie energii elektrycznej, gazie czy oleju. Ważnym aspektem są również czynniki ekologiczne – pompy ciepła są przyjazne środowisku, gdyż ich działanie nie jest oparte na procesie spalania a energia czerpana jest z odnawialnego źródła.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Najbardziej popularne dolne źródła ciepła to powietrze atmosferyczne i grunt. Każde z nich ma swoje wady i zalety. W przypadku gruntu bardzo dużą zaletą jest niewielka zmienność temperatury i powszechna dostępność, z kolei wadą tego rozwiązania są duże koszty inwestycyjne związane z budową wymiennika gruntowego. Powietrze atmosferyczne jest jeszcze bardziej dostępne i to bardzo duża zaleta, niestety do wad należy zaliczyć dużą zmienność temperatury i niski współczynnik przejmowania ciepła. Jednak w powietrznych pompach ciepła nie trzeba budować kosztowanego wymiennika gruntowego – kompletny koszt inwestycyjny jest niekiedy o połowę mniejszy od pompy gruntowej.

Dzięki temu, że dolnym źródłem ciepła jest cieplejszy od powietrza grunt pompa ciepła ma lżejsze warunki pracy, przez co zużywa mniejsze ilości energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania. Powietrzne pompy ciepła zużywają w cyklu rocznym więcej energii na potrzeby swojej pracy, ale koszty inwestycyjne są niższe.

Czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup droższej pompy gruntowej, która pobiera mniej energii elektrycznej? Czy jednak lepiej zakupić tańszą pompę powietrzną, która będzie zużywała jej więcej? To wszystko zależy od budynku. Materiały budowlane, izolacyjne oraz stosowana technologia przez ostatnie lata bardzo się zmieniły. Również zapotrzebowania cieplne budynków uległy zmianom. Domy budowane według najnowszych standardów WT 2021 zakładają maksymalny poziom współczynnika energii pierwotnej na poziomie EP=70 kWh/m2rok. Dzięki temu są energooszczędne. To, która technologia pompy ciepła będzie bardziej opłacalna dla danego budynku, musi ocenić specjalista indywidualnie dla każdego przypadku.

Wybór nie jest tak jednoznaczny - pompa gruntowa to znaczny koszt budowy dolnego źródła oraz samej pompy.
temperatura gruntu waha się od 12 sC w wrześniu do 8 w kwietniu wiec ...